Pískoviště

Tento odkaz nechť slouží k diskuzi na nezařazená témata a zřetelně tak odděluje zrno od plev. Tedy odborné pindy od vážných filozofických témat.

49 komentářů u „Pískoviště

 1. Libor L.A.

  S ohledem na princip předběžné opatrnosti a z důvodu více než pravděpodobných restrikcí z důvodu zahraniční cesty asi nepojedu na Forever 2020. Škoda. Alespoň zbude více času na ladění PoP.

  1. Libor L.A.

   Novinky žádné, zhruba dva týdny na tom nedělám. Jednak jsem vytížený něčím jiným, jednak ani není chuť sedat na pár minut denně ke klávesnici. To člověk ani nenahodí motor a už aby zase šel pryč. Pokračování vidím tak za týden až dva.

   Ale vím, že se finišuje jeden cizí projekt. A denně koukám, jestli se na netu neobjeví.. Taky jsem sám zvědavý, jestli Wex nezačal na něčem dělat. Nějaký náznak byl. A ono těch programátorských „dílen“ pro PMD-85 funguje více. Nevíš Ty o nějakém projektu na spadnutí?

   1. Zdeněk

    … jasně, rozumím… chápu ✌
    ( takže COVID-19 už nás dostal všechny a všude … 😈 )

    Osobě o ničem přímo nevím, nejproduktivnější na venek jsi zatím jen Ty.
    Tvůj přístup se mi líbí, že všeho nejvíce, protože jsi otevřeny všemu 😆😉

    Možná “ Zdeněk6 “ něco kutí, ale pochlubil se, že dostal k vánocům 2019 VRko a ještě se od toho asi neodlepil 😆😉

    Jinak v oblasti jiných 8-bitů a jejich nových “ retro “ provedeních to jenom sviští … ( ZX SPECTRUM NEXT, THE C64 … ) 👍

    Zachytil jsem, že to zase šustí dokonce i kolem AMIGY ( to je sice už 16-bit, jak víme ) , ale to je taky pecka …👍

    Prostě pořád se něco děje …
    TAK zatím zdar a sílu, najdeš v sýru … nebo v pivu ✌

    1. Libor L.A.

     Tak to, o čem vím já, jsi tady nezmínil. A bude to pro PMD-85. Sám se těším na další přírůstek. Osobně by se mi líbil PACMAN v té originální podobě. Pro tuto hru jsem zatím jen udělal studii grafického rastru. Ale není to ono. Tady musím čekat na inspiraci. A možná to někdo napíše dříve. Ale třeba takový Dyna Blaster (aka Bomberman) nebo série Goblins.. To by bylo super.

     1. Zdeněk

      to L. L.A. :
      Tak to bude nejspíš tím, že o tom nevím a ty máš určitě lepší informace a zdroje.

      Všechny Ty hry co jsi tu zmínil jsou kultovní a paradní, každá svým způsobem.

      Nejvíce a nejdříve bych se asi přikáněl k “ DYNA BLASTER „, ale samozřejmě to všechno záleží nejvíc na Tobě, ty jsi tu “ MASTER “ :-)

      Budu rád za Tvé cenné postřehy, informace, zkušenosti, tak jak je podáváš je super.
      To se mi líbit ….

       1. Zdeněk

        … tak tomu říkám pěkná práce, už úplně vidím jak se to hraje 😈

        Asi bych tam žádnou texturu ani nedělal,
        aspoň budou dobře vidět “ bomby “ a to bude víc přehledný 👍👏

 2. Libor L.A.

  Máme krásné počasí, všichni jsou zdraví (vlastně ani jedno, ale to nevadí), tak proč si kazit náladu. Spíše bych vyhlásil anketu, jestli mám v rámci opravy Jetpac udělat novou verzi hry s volbou barevných režimů a podporou MIF85, nebo jen udělat záplaty starých chyb. Přeci jen ta první verze je děs. Při dnešním stupni poznání by ta hra mohla vypadat úplně jinak (=lépe).

  Tímto zdravím jak Martina tak i Zdeňka. Včera mi jeden známý řekl velice rozumnou větu: schopnost lidí odpouštět je jediná cesta, jak se vzájemně nepozabíjet..

  1. Zdeněk

   Tak to by nebylo vůbec od věci, ale řeknu ti to rovnou a na rovinu 😆😉

   Ano, bylo by fajn kdyby jsi udělal novou verzi hry JET PAC s těmi rozšířeními
   ( … měl bych tu hned několik individuálních návrhů, mohla by se např. jmenovat JETPAC 2K ( REMASTERED , 2020 apod. )

   Co se týče slovenského “ kolegy „, tak ho také zdravím a navrhuji zakopat “ válečnou “ sekeru a zkusit společně vykouřit dýmku míru ✌ ( jako kdysi za dávných časů )

 3. Zdeněk

  A máme tady nový měsíc …
  Opatření “ nouzového stavu “ stále v platnosti …
  Tak jak se dari “ malému “ princi z Persie ?
  ( nosí také povinně roušku, když pobíhá po labyrintu ? ) ✌😉😆

  1. Libor L.A.

   Zrovna včera jsem uvažoval o nějaké krátké zprávě z procesu vývoje. Takže takto:

   Kompletně předělávám grafiku pozadí z rastru 24×63 do rastru 24×64 pixelů. Zdánlivě se to týká jen pár „vysokých“ objektů, ovšem díky použitému „volnému rovnoběžnému promítání“ se proporce a hlavně textury přenášejí i na ty nejmenší objekty u základny rastru. Důvodem pro korekci rozměru základního rastru je rychlost kopírování tohoto rastru z buferu do videoram. Přeci jen nemusím „počítat“ 63 mikrořádků za situace, kdy už nemám volný žádný registr CPU. A uložení proměnné do RAM významně zpomaluje proces. S použitím rastru 24×64 se vždy najde nějaký registr, který nese adresu ve videoram nebo v buferu, z kterého lze jednoduše počet již vykreslených mikrořádků odvodit bez přístupu do RAM k nějaké proměnné. Rovněž mazání buferu a přímé kreslení se tím významně urychlí. Tím jsem tedy cca o 20% (hrubý odhad) zrychlil interní vykreslovací a kopírovací rutiny. Měla by se tím vytvořit nějaká vata pro zrychlení hry na plánovaných 12FPS.

   Souběžně s tím chci doplnit animace (cílová brána, nášlapné desky), které v předchozí verzi ještě nebyly hotovy. Pak učešu běh postavy hráče a vypustil bych další videodemo. Odhad – tak do dvou týdnů. Pak bych se pustil do ovládání pohybu hráče.

   1. Zdeněk

    Tak super, to jsou samá pozitiva a sociální jistoty…
    Dovolená v Jugoslávii, první dítě…
    👍😎
    Tak už se teším na demáč 😱🤓

 4. Libor L.A.

  …Ano… takové příspěvky patří sem, na pískoviště. Ale jinak můžeš reakce na konkrétní články (minule jsi myslím reagoval na Prince od Persia) podvěšovat pod tyto konkrétní články. U nových článků se snažím vždy aktivovat možnost komentářů.

  1. Zdeněk

   … samozřejmě, pochopitelně … 😉😎
   Tak to každopádně… snažím se, aby všechno co tu napíšu, zapadlo pokud možno tam kam má, abych ti tady nedělal nějaký zbytečný mumraj…

   Přece jenom je to tvá prezentace …
   … vážím si toho co všechno děláš a tvého přístupu, který je SUPER.
   ( Vím, že se občas nechám unést a tak trochu “ blbnu „, ale nebyl v tom nikdy žádný špatný úmysl.
   Asi jen špatné provedení )

   “ Jsem nesmělý, ale léčím se 😁)

   Zdar a sílu najdeš v PÍVU 🍺

 5. Zdeněk

  Tak v So 2.5.2020 došlo k setkání Zdeněk K. a Libor L.A. v krásném kraji u Jablunkova ( konečně po fiasku FOREVER 2020 )

  Prokecali jsme celou sobotu PoP nevyjímaje …
  Myslím, že to bylo velmi plodné dopoledne, odpoledne i večer…

  Domluvili jsme i drobnou spolupráci při vývoji her pro PMD85, já pouze jako tester a přinašeč nápadů…

  Takhle to vždycky začíná, z ničeho nic …

  Bylo to moc fajn, tak věřím, že to v blízké budoucnosti zase zopakujeme.. co říkáš Libore L.A ?
  Mohli by přijet i slovenští kolegové bratři BORIKOVÉ
  ( hlavně Martin ), tímto ho také zdravím … 😉😎👍

  Zdar a sílu, najdeš v PÍVU 🍺

  1. Libor L.A.

   Koukám, že jsi dojel domů v pořádku. A já zatím stále čekám na doručení kláves, které jsem objednal jako potenciální náhradu pro klávesnici PMD-85. Konkrétně Kailh Choc V2 nebo tak nějak. Rozměry spínače vhodné pro rastr 15mm, trn pro uchycení hmatníku vypadá velice dobře. Bohužel jsem nenašel přesný výkres a tak čekám a těším se na zkoušku. PoP pro PMD-85 je zatím na vedlejší koleji, momentálně jsem vytížen něčím jiným. Ono taky začít nový modul pro mne představuje jakousi psychologickou bariéru, takový potenciálový val, na který musím nasbírat postupně sílu. Nebo musí přijít Inspirace.

   Tolik souhrnný popis situace.

   1. Zdeněk6

    Tak to s těmi tlačítky mě taky zajímá, já myslel, že použiju gaterony, ale s tím, že je nepoužiju v původní krabici… no ještě s objednávkou počkám..

    1. Libor L.A.

     Kdysi jsem ještě uvažoval o Marquardt 6425 a jejich menších variantách. Jen tam byl problém s absencí delší klávesy pro SPACE. A taky mají miskovitě prohnutou popisnou plochu, což ovšem s plánovaným gravírováním popisu zase až tak moc nevadí. Naopak tam je systémově vyřešena problematika vodicích drátků u kláves s dvojnásobnou a trojnásobnou délkou. Síla stisku 0,7N, což je podle mého cítění super.

     1. Libor L.A.

      Dnes dorazily jak mikrospínače Kailh Chocolate V2 Low Profile, tak i hromada levně pořízených Marquardt 6425.

      Popravdě, mikrospínače Kailh jsou až moc nízké. Případný nástavec pro hmatník by musel být vysoký a na mikrospínač by se tak přenášely boční síly, které by mu určitě nedělaly dobře, nemluvě o zvýšeném tření při nesouosém chodu. Ale možná by šlo odvrtáním snížit distanční sloupky v horním krytu počítače, tak aby plošný spoj s mikrospínači byl méně utopený a nevyžadoval tak vysoké adaptéry hmatníků. Dekodéry sloupce klávesnice by se pak zřejmě musely osazovat ze strany spojů. Mimochodem, pro dekodér uvažuji o náhradě 74154 dvojicí 74138. Půdorysné rozměry těchto spínačů jsou rovných 15x15mm a tak pro náhrady klávesnic modelů 2/2A/3 s modulovou roztečí 15,5mm by toto neměl být problém.

      O trochu lepší situace ve smyslu výškových dispozic je se spínači Marquardt řady 6425. Na stole mám typ s uváděným rozměrem 13,5×13,5mm ale nějak mi to nesedí. Rozhodně jsou však ty půdorysné rozměry pod 15mm, takže i v tomto případě by jejich adaptace pro klávesnice 2/2A/3 neměla činit problémy. Poněkud složitější by ovšem byl adaptér pro nasazení hmatníku.

      Asi budu hledat dál a Marquardt si nechám pro tlačítkové joysticky..

      1. Zdeněk

       …no ty si ČARODĚJ 😉😎✌😁

       A jak nám pokračuje PoP, nějaké další NOVINKY a VYCHYTÁVKY ?

       Mimochodem, cítíš se už líp nebo pořád COVID-19 ? 😁😁

       1. Libor L.A.

        S COVIDem jsem problémy neměl. Momentálně chci ještě doladit Treasure Island – druhé vydání. Ale postupně přichází nápady pro PoP a ty budu chtít zapracovat. Ale k PoP se vrátím až tak za týden či dva.

  1. Libor L.A.

   Ty jsi mi nějaký svět oběžník (česky samozřejmě umím). Tak dobře dojeď zpátky domů. Posbírej tam v Piešťanech a v Bratislavě zbytky péemdéček a přivez to sem. Zakládám mikromuzeum PMD-85.

   1. Zdeněk

    … zaťiaľ som ľen česko-slovenský obežník
    🤪
    ale čo nie ťeraz, môže byť najskvôr …
    Cez Piešťiany ani Blavu som neišol ( BB, PP, Nízké a Vysoké Tatry, Štrbské pleso, Lomnický šťít atď. )
    O hlavných priazdninach sa chystám s děťmi AUTOVLAKOM do Chorvatska 👍😎😉✌️

    1. Anonym

     … tak CHORVATSKO proběhlo dle očekávání a plánu, akorát byl nakonec změn způsob dopravy jen
     na AUTOBUS ( a bylo to přesně jak jsme čekal,
     NA POHODU ) ✌️👍😁😎😉😂

  1. Libor L.A.

   Dnes jsem zprovoznil běhání postavy hráče a ten pohyb je trhavý. On je tedy vlastně stejný jako v tom předposledním demu. Prostě to není ono. Bohužel ten jeden jediný pixel, kterým se liší videobajt Apple II a PMD-85 způsobuje, že ty animace nemají stejnou pozici. A tak jsem dnes začal s analýzou originálního programu PoP z Apple, jak vlastně a v jakém pořadí počítá pozice pro kreslení postavy hráče. Pak to hodím do nějaké tabulky a podle výsledku budu muset pixelově posunout jednotlivé animační fáze a změnit tabulku FRAMEDEF, která ještě s těmi animačními fázemi trochu manipuluje.

   Takže další z mnoha komplikací.

  1. Libor L.A.

   Pokud bych ještě uvažoval o něčem „po“ Princi z Persie, asi by to musela být nějaká technologická výzva. A taky něco, co je dostatečně „retro“ a hratelné k tomu. Zase mě napadla série Goblins. Nešel by někdo do toho (myšleno beze mne), ať si mohu v klidu dělat na PoP a nerozptylovat se dalšíma věcma?

   1. Zdeněk

    A co takhle teda RETRO pecky jako:
    The Settlers
    Warcraft
    Skool Daze
    Moon Patro
    Moon Cresta
    Time Pilot
    Action Elevator
    Golden Axe
    Nu Pogodi !
    Midnight Resistence
    BombJack
    DynaBlaster
    Bomberman
    Snake 3D
    Abu Simbel
    Sabre Wulf

    Mě nelze použít, protože programovat neumím …
    Ale nabízím své služby na pomocné prace, kterých není nikdy dost …

    1. Libor L.A.

     Něco z toho seznamu znám a samotného by mě to i bavilo přepsat. Ale věci se mají tak, že Prince of Persia a já máme před sebou ještě mnoho měsíců.. Tohle musí dobře vypadat a být bez chyb. Pak budu vybírat dál. Mám jeden paralelní SW projekt, ale ten je pouze jako ventil na odreagování a jeho uvolnění směřuji někam k vánocům 2020 abych v tomto roce dokončil alespoň něco.

 6. Libor L.A.

  Tak co teď vlastně dělám a co mám rozpracováno:

  Běží testovací období pro Miny. Až je dodělám včetně autostarteru, chtěl bych uzavřít kauzu Treasure Island – 2nd release. To už je hotovo, je to ke stažení, jen chybí plošné testování té nové verze. Protože jsem to už na Oldcompu nabídnul pro SAPI, tak mohu „prozradit“, že mám rozdělán zpětný překlad hry Boulder Dash za účelem kolorace. Ale neplánuji to v rozsahu jako Flappy 2K. Alespoň prozatím. Samozřejmě nosný program je Prince of Persia. Ovšem tam se musím vrátit z jedné krátké slepé cesty a vzhledem k náročnosti hry musí přicházet inspirace. Bez toho to nepůjde.

  A kromě toho jsem si na pár dní odskočil k návrhu grafické karty ve stylu PMD-85. Nedávno jsem nějaké technické věci konzultoval se Zdeňkem6 a v současné době konzultuji tuto problematiku převážně s Petrem aka EC1045. Potřebuji nějakou hardwarovou inspiraci pro jeden budoucí projekt.. Ale jakou bude mít formu, to ještě nevím.

  1. Zdeněk

   Hlasím se dobrovolně jako “ testovací jezdec “ Treasure Island – 2nd release….
   Máš nějaké přímé požadavky k samotnému testování? ( co a jak, kde )

 7. Zdeněk

  Nákupy “ ŠKOLNÍCH POTŘEB “ jsou opravdu dneska za BABKU 🤔
  njn, hold nová doba
  “ host vyhazuje vrchního “ 😎✌️😉

  1. Zdeněk

   OLDCOMP JE PECKA …
   Spousta dobrejch lidí se tady noří do hovorů nad svými počítači různých typů
   ( eMAC, Sinlair ZX SPECTRUM 2+, ZX Spectrum. PMD85, Ondra, SanY ) a další …
   V neposlední řadě taky nějaké Notebooky PC …. včetně mého, kde pouším v SW emulaci hry na PMD85, MAME32 …
   Atmosféra je výborná, každý se dobře baví a i k jídlu máme špičkovou nabídku …

   Dokonce nás tady hlídá i MP Hlavního města PRAHY … takže hlavně pohodička, klídek
   Ať žije OLDCOMP …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.