Diagnostika paralelní Myši602

Základní informace

 • datum vydání poslední verze na PMD-85: 28. 5. 2021
 • využití RAM: 0000h-0570h program
 • podpora modelů: všechny verze PMD-85 (1/2/2A/3)

Status

 • testovací verze

Popis programu

Program slouží k diagnostice paralelní Myši602 připojené na aplikační konektor a lokalizované na portu 8Ch. Je snímán okamžitý stav portu po jednotlivých bitech, navíc je možno při pohybu myši vodorovně či svisle zobrazit časový průběh kvadraturních signálů v daném směru. Záznam kvadraturních signálů se spouští po dosažení určité minimální rychlosti pohybu, proto u myší s nižším CPI je nutno pohybovat myší rychleji.

Spuštění

Program se nahraje z MGF příkazem MGLD 13. Poté se spustí příkazem JUMP 0000.

Na PMD 85-3 je před natažením programu z MGF nutno přejít do režimu kompatibility příkazem JUMP FFF0. Poté se program nahraje příkazem MGLD 13 a spustí JUMP 0000.

Soubory ke stažení

pozn.: Program včetně zdrojových kódů dávám tímto k dispozici pro všechny možné účely včetně modifikace a dalšího šíření. Jen poprosím, pokud někdo vypustí novou verzi, ať ji nazve jinak kvůli rozlišitelnosti mezi jednotlivými verzemi.

Galerie obrázků

Obrazovka programu

4 komentáře u „Diagnostika paralelní Myši602

  1. Libor L.A.

   Ale asi vypustím novou verzi. Tato neumí zobrazit časový průběh, pokud jeden z dvojice kvadraturních signálů nemá odezvu (změnu). A právě před pěti minutami mě navštívila inspirace. Takže jdu na to a večer asi bude vylepšená verze. A taky tam chybí závorka na obrazovce…

   1. Libor L.A.

    Tak upload upravené verze proveden. Vyzkoušel jsem to na PMD 85-2A a myši 3WN16605, kterou jsem díky tomu přivedl k rozumu. Tedy její osu X.

    Režim, kdy je jedna clonka zcela bez signálu byl vyzkoušen pro všechny čtyři clonky a záznam osciloskopu funguje i v těchto případech.

    1. Libor L.A.

     Jako naschvál mě napadlo další vylepšení až po uvedení stávající verze. Hlavně je to ale zkrácení o několik stovek bajtů. A vzhledem k tomu, že se nejedná o otázku funkčnosti, pozdržím novou variantu, jestli mě nenapadne ještě něco dalšího. Popřípadě, jestli někdo nebude mít ještě nějaký podnět.

     To vlastní vylepšení spočívá v tom, že detektor pohybu reaguje i na situaci, kdy oba kvadraturní signály z jedné osy přichází naprosto synchronně. Tedy není nutný regulérní signálový tok pro jeden či druhý směr, prostě stačí nějaké změny na signálové dvojici, dokonce i změny na jednom z těchto dvou signálů. Pro ovladač myši je něco takového zbytečné a ošetřilo by se to nějakou „výjimkou“, ovšem u diagnostického nástroje je nutné se správně zachovat i v nestandardních situacích. Z tohoto důvodu není (prozatím) zavedena synchronizace osciloskopického záznamu kvadraturních signálů, protože kombinace možných poruch vytváří poněkud více variant, jak se synchronizovat na dva signály, z nichž může být v pořádku žádný, jeden, druhý nebo oba. Ne že by to bylo neřešitelné, jenom pravděpodobnost zavlečení případné chyby poněkud snižuje vizuální přínos této funkce. Ona v praxi ani moc nechybí.

     Program sice funguje i na emulátoru, kde názorně ukazuje vnitřní mechanismus, jak kolegové z RM-Teamu simulují signály myši. Ovšem program je optimalizován hlavně pro fyzickou myš na fyzickém PMD-85, kde se chová poněkud lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.