SAPI – deska paměti RAM-1V rev. 1.1

RAM-1V rev. 1.1

 

 

 

 

 

Deska umožňuje začlenit do systému 64kB základní paměti RAM v rozsahu 0000h až FFFFh. Kromě toho lze pomocí systému mapování signálem MAP1 (nebo MAP2) doplnit do systému dalších 32kB, kde lze využít obvodů TIMEKEEPER a doplnit tak systém o zálohovanou paměť RAM 32kB a hodiny reálného času.

V paměťovém prostoru lze zablokovat až dvě nezávislé oblasti. První, o velikosti 2kB, je určena pro překrytí videoram grafické karty typu AND-1. Druhá, o velikosti 16kB, je určena pro karty DGD-1 a BGP-1. Blokace obou paměťových lokací může být nepodmíněná, popřípadě podmíněná výskytem signálu MAP1 či MAP2.

Deska rovněž obsahuje generátor mapovacích signálů MAP1 a MAP2, kde si lze nastavit adresu IO registru pro zápis těchto signálů a jejich bitovou pozici.

RAM-1V lze nakonfigurovat jako funkční náhradu těchto originálních paměťových desek systému SAPI-1:

 • RAM-32
 • RAM-1/48kB
 • RAM-1A/48kB
 • RAM-1Z

4 komentáře u „SAPI – deska paměti RAM-1V rev. 1.1

 1. Libor L.A.

  Deska RAM-1ZL byla po ukončení vývoje přejmenována na RAM-1V, aby deklarovala příslušnost k nové řadě videodesek AND-1V a DGD-1V.

 2. Libor L.A.

  Po dokončení maximalistického návrhu desky došlo na ořezání nekoncepčních zbytečností a deska šla v očištěné a zjednodušené podobě do výroby.

 3. Libor L.A.

  V revizi 1.0 se u desky RAM-1V nakonec našly dvě chyby. Prohozený potisk MAP1 a MAP2 a potom chybějící signál pro otevírání budiče 74LS245 při zápisu do mapovacího registru. Takže je navržena rev. 1.1, která ale půjde do výroby až po OCP IX (2023). Tam bude představena opravená rev. 1.0, a možná se ještě najdou nějaké podněty od ostatních uživatelů.

  Po opravě výše uvedených chyb se zdá být karta plně funkční, ovšem komplexní testy proběhnou až s deskou JPR-1Z, popřípadě později s JPR-1V.

  1. Libor L.A.

   Průběžně probíhaly testy adresace mapovacího registru, volba pozice bitů MAP1/MAP2, blokování oken 2kB/16kB včetně memory bankingu. Karta se zdá být v pořádku. A samozřejmě už nějaký ten měsíc jede v běžném režimu bez problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.