Náhrada elektroakustického měniče PMD-85

Protože některé mnou vlastněné desky klávesnice PMD-85 mají poškozený nebo dokonce chybějící elektroakustický měnič, vyzkoušel jsem jeho náhradu v podobě elektromagnetického měniče (dále jen měnič), který se např. v GME prodává pod označením AL1210MTE-P5R.

Vzhledem k tomu, že katalogy nejen na internetu brzy mizí, dovolil jsem si zde tento katalog zálohovat.

AL1210MTE_P5R

Vyzkoušel jsem pár her, které generují zvuk a například klasika všech klasik, Libovického MANIC MINER zní přesně tak, jak si to pamatuji z dob, kdy učebny okupovala jedničková verze. Uječené, hlasité – je to ono. Nebo alespoň hodně podobné. Osobně bych ale vložil do série s měničem nějaký odpor řádu desítek ohmů (dle gusta každého uživatele) pro snížení hlasitosti. Rozhodně to udělá dobře samotnému měniči při trvalém sepnutí budicího napětí. A s ohledem na doporučení výrobce a fyzikální podstatu spínání induktivní zátěže tranzistorem bych doplnil ochrannou diodu antiparalelně s měničem.

Na závěr ještě foto originálního měniče PMD-85:

původní měnič

 

 

3 komentáře u „Náhrada elektroakustického měniče PMD-85

 1. Libor L.A.

  Originální elektromagnetický měnič v PMD-85 má ohmický odpor cca 30ohm. Navíc jej nemohu najít v žádném katalogu TESLA. Pokud by někdo znal jeho typové označení, budu rád, když se o své znalosti podělí.

 2. Libor L.A.

  K úpravě hlasitosti:

  Vyzkoušel jsem dát do série s měničem rezistor 27ohm. Trochu jsem měl obavy, zda frekvenčně závislá impedance měniče nebude dělat se sériovou ohmickou zátěží toho předřadného odporu nějaký frekvenční filtr. Ale Libovického Manic Miner zní pořád stejně, a nejen tato hra, zkoušel jsem jich více. S uvedeným rezistorem je hlasitost na horní hranici toho, co bych považoval za přiměřené, možná by to sneslo i 33ohm. To už je ale o subjektivních pocitech a o tom, zda si hru PMD-85 pustíte sám v noci nebo ve dne v místnosti zaplněné jinými, zvuk vyluzujícími, počítači někde na srazu.

 3. Libor L.A.

  Originální akustický měnič pro PMD 85-2 (a novější typy) jsem sehnal v množství několika desítek kusů. Bude-li zájem, mohu nabídnout. U těchto originálních kousků někdy začne membrána po čase rezonovat takovým způsobem, že se zvuk slévá v nerozlišitelný mišmaš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.