Barevný modul Colorace64 (8barev) pro PMD-85 se 64kB RAM

Autorem tohoto rozšíření pro počítače PMD-85 je Ub880d, viz článek zde. Následně vyšlo pokračování článku zde a pozdější variaci můžete najít i na stránkách RM-Teamu. Jinou cestou, ovšem se stejnými výsledky a 100% zpětnou kompatibilitou, se dal Zdeněk6.

A jak toto zařízení funguje? Jeden bajt ve videoram nese u PMD-85 informaci o stavu šesti sousedních pixelů (svítí/nesvítí), zbývající dva bity pak kódují jednu ze čtyř „barev“, společnou pro rozsvícené pixely ze zmíněné šestice. Ta barva je v uvozovkách proto, že prvotní modely PMD-85 ve spojení s černobílými TVP Merkur nahrazovaly zmíněné čtyři barvy kombinacemi polojasu a blikání. Nicméně všechny modely PMD-85 mohou být po větších či menších úpravách přinuceny k provozu se čtyřbarevnou grafikou. Barevná paleta není ustálená, jednotlivé úpravy dle různých autorů produkovaly různé kombinace barev podle zvoleného hradlového kodéru.

Ub880d vymyslel ideu a hardwarové řešení, jak si „vypůjčit“ další dva atributové bity ze „spřáteleného“ bajtu videoram, čímž pro dvě šestice pixelů nad sebou můžeme volit jednu ze 16 barev. Ale protože záměrem byla i zpětná kompatibilita s mísením barev pomocí vizuálního vjemu, kdy se střídají mikrořádky dvou základních barev a výsledná vnímaná barva vzniká jejich aditivním smísením, je celkový počet barev omezen na osm (včetně černé barvy).

A protože jsem si danou konstrukci chtěl vyzkoušet před její aplikací na desce BGP-1 a pozdější plánovanou reinkarnací PMD-85, začal jsem s modulem pro PMD 85-2A a PMD 85-3. Z počítače je nutné vyjmout z patic osm kusů původních DRAM 4164 a místo nich nasunout uvedený modul. Modul se připojí dvěma až čtyřmi vodiči k základní desce, dalšími čtyřmi vodiči ke konektoru DIN7 (video) a zbývající (žlutý) vodič slouží k volbě režimu 4/8 barev. V režimu čtyř barev se volí z palety zelená-červená-modrá-fialová, v režimu osmi barev (Colorace) jsou k dispozici barvy zelená-červená-modrá-fialová-žlutá-nebeská-bílá-černá.

Schéma zapojení

 

 

 

 

 

Modul s integrovanými signály multiplexeru adres

Modul s externími signály multiplexeru adres

 

 

 

 

 

 

Zástavba do PMD 85-2A

Zástavba do PMD 85-3

 

2 komentáře u „Barevný modul Colorace64 (8barev) pro PMD-85 se 64kB RAM

 1. Libor L.A.

  Snad ještě pár připomínek mimo hlavní článek:

  1) Momentálně je v „kurzu“ verze 1.6, kterou se podařilo odladit za pomocí kolegů uživatelů z Oldcomp.cz (všem dlužím verzi 1.6, budou-li mít zájem). Verze 1.6 je identická s verzí 1.5, pouze je 74ALS75 nahrazen obvodem 74ALS175 (ten může být nyní také s logem TESLY, která jej vyráběla). Navíc je vyveden na přípojný bod i signál AMUX, pokud by jej někdo chtěl natáhnout ze základní desky (na obrázku v hlavním článku je tato varianta vidět u PMD 85-3). No a průběžně byly optimalizovány a zjednodušeny spoje mezi obvody.

  2) Prozatím dva vyrobené moduly revize 1.6 ale i všechny moduly rev. 1.5 fungovaly na dvou mých PMD 85-2A a jednom PMD 85-3. Bohužel u některých kusů PMD 85-3 jsou známy komplikace se zápisem do DRAM na desce modulu Colorace64, tam ovšem nelze na dálku určit, co je příčinou problémů. PMD 85-3 má poněkud nešťastně posunuty časové průběhy řídicích signálů DRAM a toto se jeví jako pravděpodobná příčina (nedodržení katalogových požadavků na časování pamětí).

  Modul Colorace rev. 1.6 lze k základní desce připojit ve standardní verzi pouze dvěma signály. Prvním z nich je MOD (modulační pixelový tok s integrovaným zatmíváním) a druhým signálem je STB (zachycení videobajtu do posuvného registru a registru barevného atributu). Právě kvůli problémům u PMD 85-3 lze v případě potřeby zapojit třetí, popřípadě čtvrtý vodič k základní desce – signály VIDEO a AMUX. Ovšem prozatím mi všechny moduly rev. 1.5 a rev. 1.6 jely pouze s „dvoudrátovým“ připojením a to jak na PMD 85-2A, tak i na PMD 85-3.

 2. Libor L.A.

  Některé TV přijímače mohou vyžadovat přesnou délku TV řádku podle normy 64usec. Na druhou stranu jim moc nevadí odlišný počet TV řádků generovaných PMD 85 (320 versus 312,5 dle normy) a tím i rozdílná délka půlsnímku (dle normy 20msec).

  PMD 85-3 má osazen centrální krystal 18,0MHz, díky kterému je délka TV řádku přesně dle normy zmíněných 64usec. Oproti tomu mají starší verze PMD 85 (1, 2, 2A) krystal 18,432MHz, díky kterému je délka TV řádku pouze 62,5usec. Proto signál z těchto nižších verzí PMD 85 některé moderní TV přijímače mohou odmítnout. (vyzkoušeno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.