SAPI – deska textové grafiky AND-1V

AND-1V rev. 1.1

 

 

 

 

 

Deska AND-1V je textovou grafickou kartou systému SAPI-1 s výstupem na VGA monitor a je přímou náhradou originální desky AND-1Z. Je založena na odlišném obvodovém řešení, proto nelze znakový generátor z desky AND-1Z v této konstrukci použít (i když je znaková sada vizuálně identická). Deska má tyto parametry:

 • textový formát 64×20 znaků
 • formát znaku 6×12 pixelů
 • volitelná pozice v adresním prostoru CPU s krokem 2kB
 • možnost stránkování systémovým signálem sběrnice MAP1
 • dva volitelné fonty (každý 256 znaků)
 • možnost volby barvy monochromatického výstupu (1 z 15 barev písma na černém pozadí)
 • výstupní signál v normě VGA 640×480/60Hz

detailní popis se připravuje

Soubory ke stažení

Kompilátor fontu z BMP na binární soubor pro 28C64 na desce AND-1V rev. 1.1

 

Galerie obrázků

AND-1V (zelená)

AND-1V (bílá)

AND-1V (jantarová)

 

 

 

 

 

paleta dostupných barev

alternativní/standardní font

 

 

 

 

 

 

5 komentářů u „SAPI – deska textové grafiky AND-1V

 1. Libor L.A.

  U dvou kusů AND-1V rev. 1.1 se projevila nestabilita v oblasti snímkového rozkladu. Délka snímků kolísá odhadem o 1-2 mikrořádky z celkových 525, což většina monitorů v lepším případě vyhodnotí jako neplatný signál. V obou případech pomohla výměna čítače MH74ALS193 za jakýkoliv 74LS193. Vodorovný rozklad včetně synchronizačního impulsu je v obou zachycených případech v pořádku.

  Může se jednat o souběh více faktorů, na plném pochopení problému se momentálně pracuje. Nicméně ony podezřelé obvody TESLA MH74ALS193 vykazují ostře ohraničený a dobře viditelný skokový pokles amplitudy výstupního signálu po několika desítkách milisekund.

  1. Libor L.A.

   Kolísání počtu generovaných mikrořádků v obraze kolísá o různé hodnoty podle toho, který výstup čítače 74LS193 je kapacitně zatížen natolik, že se významně zpožďuje oproti ostatním. Prozatím bylo experimentálně na jednom kusu ověřeno, že náhrada čítače 74LS193 čítačem 74LS92 řeší problém. Jsou navrženy tři alternativní metody řešení problému, nyní jsou ve fázi ověřování. Po definitivním ověření „záplaty“ bude vyrobena nová deska AND-1V rev. 1.2.

   1. Libor L.A.

    Zjištěné chyby byly nakonec souběhem několika faktorů a na dvou deskách se projevovaly téměř totožným způsobem, ač příčiny byly jiné.

    Na mé desce byl přerušený plošný spoj mezi nulovacími vstupy čítače IC18 a detekci závady ztížil vadný přepínač časové základny osciloskopu. Na Clouseauově desce byl vadný samotný 74LS393 (rovněž se jednalo o pozici IC18).

    Teď ještě bude nutno počkat, zda obě opravené desky budou funkční dlouhodobě. Jakkoliv je rev. 1.2 připravena do výroby, asi zůstane prozatím v šuplíku…

    1. Libor L.A.

     …a protože hledání chyby nikdy nekončí, tak to má další vývoj:

     obě výše uvedené závady průběžně vyústily do společné příčiny. Nedostatečně blokovaný IC18 (74LS393). A dokud se nenajde další vývojový krok blíže k primárně závadě, je toto nejvyšší stupeň poznání.

     1. Libor L.A.

      Protože se časem nasbíraly podněty od dalších uživatelů (Clouseau, Martin8Bity), šla dnes do výroby revize 1.2. Oproti revizi 1.1 přináší tyto změny:

      náhrada obvodu 74LS193 obvodem 74LS92
      ošetření pinu 1 videoram pro možnost osazení atypickými paměťmi
      přepracování systému napájení a blokace
      doplněn jednoduchý filtr pro napájení RGB výstupů
      odstraněna možnost osazení alternativních RAM v úzkých a krátkých pouzdrech
      přečíslování součástek

      Většina úprav byla učiněna z důvodu systémově čistšího rozvodu napájení na desce plošných spojů. Jednoduchý LC filtr pro výstupní RGB zesilovače byl osazen pro možnost napájení desky jednoduchými spínanými zdroji, které však někdy způsobují viditelné rušení v obraze při zobrazení plné plochy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.