Zvukový modul MIF-85LSX pro PMD-85

Tato konstrukce vývojově navazuje na dřívější modul MIF-85LS a jedná se o zvukový modul s obvodem SAA1099, určený pro PMD-85. Originální konstrukci modulu MIF-85 vyvinuli kolegové z RM-TEAMu. Na stránkách RM-TEAMu lze nalézt rovněž editor a kompilátor pro skládání hudby pro tento modul.

Oproti předchozí generaci nyní modul nabízí „průchozí“ signály aplikačního konektoru, umožňuje tedy například souběžný provoz vlastního MIF-85LSX například s myší. Ale nejen s ní. Jediným omezením „zkopírovaného“ výstupního aplikačního konektoru je, že modul nenabízí signály /INT a CLK0, které by byly v kolizi se stejnojmennými signály MIF-85LSX. Protože modul MIF-85LSX je určen pro aplikace se sdílením aplikačního konektoru více zařízeními, má tentokrát plnou adresaci. Tedy téměř plnou. Na adrese portu 0EDh se zrcadlí povolovací registr z adresy 0ECh. Modul MIF-85LSX neobsahuje programovatelné obvody, využívá pouze standardní logické obvody řady 74LS.

V současné době je zvukový modul MIF-85 podporován v těchto hrách:

Galerie obrázků

schéma – strana 1

schéma – strana 2

 

 

 

 

 

modul MIF-85LSX rev. 1.0

modul MIF-85LSX rev. 1.1

 

 

 

 

 

Revize 1.1 má mírně širší desku plošných spojů s ohledem na možnost zástavby oscilátorů v kovovém pouzdru DIL8/DIL14. Revize 1.0 není nadále podporována z hlediska mechanické kompatibility, jakkoliv zapojení zůstalo nezměněno.

4 komentáře u „Zvukový modul MIF-85LSX pro PMD-85

 1. Libor L.A.

  Modul byl postaven ve dvou prototypech (oba funkční), kdy u jednoho z nich byl obvod 74LS123 nahrazen obvodem 74LS221. Bohužel obvod 74LS221 NENÍ! funkčně kompatibilní, jakkoliv má stejné rozmístění vývodů. Těch změn bylo nakonec tolik, že jedinou doporučenou alternativou na pozici MKO (IC1) je právě 74LS123.

  Oficiální prototyp z fotografie v hlavním článku si odbyl premiéru na ATARIÁDĚ 2022.

 2. Libor L.A.

  Pokud by někdo chtěl okopírovat nebo stavět tento modul, tak upozorňuji, že blokovací kondenzátory 100nF jsou samozřejmě nutné. Jsou axiálního typu a jsou připájeny ze strany spojů přímo mezi napájecí vývody integrovaných obvodů. Je to daň za dosaženou kompaktnost celého modulu. Ale při zvětšení plošného spoje a troše dobré vůle by se tam ty kondenzátory vešly klasicky ze strany součástek. Jenže právě velikost je klíčová. Ze strany, přiléhající k vedlejšímu konektoru GPIO, nesmí plošný spoj přesahovat přes hranu konektoru, jinak by se vnější konektory (vidlice) pro aplikační konektor a GPIO nedaly zasunou oba dva souběžně. V PMD-85 jsou totiž na desce interface všechny čtyři FRB konektory posazeny na doraz vedle sebe. Na to je třeba myslet rovněž při výrobě krytek těchto konektorů například 3D tiskem.

 3. Libor L.A.

  S hrůzou jsem zjistil, že oscilátory SG531 nebo SG8002DC šly cenově místy až na pětinásobek běžných cen. Něco jsem objednal na eBay ještě za snesitelných 70,-Kč/kus, ovšem asi se zásoby tenčí… Pokud bude někdo dělat svou verzi, asi bude dobré udělat na plošném spoji více místa pro oscilátor v kovovém pouzdru nebo oscilátor, složený z hradel a pasivních součástek.

 4. Libor L.A.

  Ještě k volbě tranzistoru pro spínání napájecího napětí pro SAA1099. Konstrukce od RM-TEAMu používají bipolární tranzistor BC557, který má u náhodně změřeného vzorku MIF-85 úbytek v sepnutém stavu 160mV. S ohledem na garantované napětí větve +5V v PMD-85 (předpokládám 4,75V) a minimální požadované napětí obvodu SAA1099 (dle katalogu 4,5V) by měl tranzistor BC557 vyhovět i při nejhorších možných podmínkách, kdy katalog garantuje úbytek napětí v sepnutém stavu <0,25V.

  Ve výše uvedené konstrukci MIF-85LSX je pro spínání napájecího napětí pro SAA1099 použit MOSFET LP0701, který má u změřeného vzorku úbytek v sepnutém stavu 59mV. Takže vyhoví samozřejmě taky, je tam však pro klid mé duše o trochu větší rezerva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.