Zvukový modul MIF-85LS pro PMD-85

Pro testování vznikajícího Bad Apple Demo jsme s R0gerem aka Dr.Sidem potřebovali provést test přehrávače zvuku na fyzickém modulu MIF-85 od RM-Teamu, založeném na obvodu SAA1099P.

Protože programovatelné obvody nerad používám z důvodu nutnosti je programovat (v původní konstrukci MIF-85 se jedná o GAL), pokusil jsem se spojit příjemné s užitečným a navrhl alternativní konstrukci MIF-85 bez programovatelných obvodů. Pouze na bázi logických obvodů řady 74LSxx. Proto ta přípona LS v názvu, pro odlišení od původní konstrukce.

Zapojení využívá neúplného adresování periferií. Jednak to takto dělá samotné PMD-85, navíc po připojení jakéhokoliv modulu na aplikační konektor stejně není místo pro další konstrukci (nepočítaje v to rozhraní ROMPACKu), která by byla s tímto neúplně adresovaným modulem v kolizi.

Schéma zapojení

MIF-85LS – horní strana

4 komentáře u „Zvukový modul MIF-85LS pro PMD-85

  1. Libor L.A. Autor příspěvku

    Protože chyby tam určitě budou, jak funkčního, tak i rozměrového charakteru, tak jsem to příliš „neladil“ a poslal prototyp do výroby. Na tom konkrétním kopytu se nejlépe berou míry pro cílovou verzi. Pro první testy stačí mít rozvod napájení a datovou sběrnici…

  2. RomBor

    Asi by nebolo od veci pripojiť IC4A|1 na signál -RES, aby sa zaistilo, že sa po resete zakáže prerušenie od časovača.
    Vodič k C9 pre IREF vetvu by mohol byť až na výstupe Q2. Asi to nie je kritické, ale v podstate nedáva zmysel, aby bolo IREF „živé“, keď je SAA bez napätia. Keď sme navrhovali MUSE pre PP 01, tak sme už IREF dali za vypínací tranzistor.
    https://pp01.borik.net/index.php?pg=muse

    1. Libor L.A.

      Velice děkuji za reakci. Začnu tím Iref. Taky jsem si říkal, jestli proud tekoucí z této větve do SAA1099 při vypnutém hlavním napájení nebude příčinou nedokonalých RESETů. I když příčin si dokážu představit více, např. nedefinovaný čas aktivní doby RESET signálu. Ten proud, ač malý, může vnitřními ochrannými diodami či jinou strukturou jemně „napájet“ některé vnitřní části SAA1099, i když by asi měla být oddělena analogová část od té digitální. Ale zachoval jsem to dle předlohy a určitě to je jedna z věcí k zamyšlení při stavbě finální verze. Ale mám i argument proti. Ty kondenzátory pro filtraci referenčního napětí (asi je to spíše napětí než proud) mohou pro spínací tranzistor představovat celkem velkou impulsní zátěž. Ale zase: jestli vám to u MUSE jelo, asi to bude v pohodě.

      S tím RESETem pro klopný obvod povolení IRQ je to super nápad. A ta chyba (ano, je to chyba) by se každopádně projevila. Ani mi to nedošlo. Naštěstí je tedy kam ten RESET přivést a tak to zapracuji.

      MOSFET pro spínání napájení SAA1099 má odpor v sepnutém stavu kolem 2ohm. To je dostatečně málo, aby nebyl velký pokles napájecího napětí pro SAA1099. V tomto případě je i s centrálním napájecím napětím 4,75V zajištěno dostatečné napájení pro SAA1099 o minimální velikosti 4,5V.

      1. Libor L.A.

        Možná ještě jedna konstrukční připomínka. Ty výstupní oddělovací kondenzátory v audio cestě o velikosti 100nF se mi pocitově zdají nějaké malé. Trochu bych se bál o osud nízkých tónů. Spíše tam osadím 330nF, možná až 1uF. Pokud bych počítal jen zatěžovací odpor následného zesilovače kolem 1-10kohm, vychází mi spodní mezní kmitočet ve stovkách Hz a to je pro basy málo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.