Tento článek je dalším z řady těch, které popisují úpravu PMD-85 nižších verzí (1, 2 a 2A) pro čtyřbarevný provoz. Abych se vyhnul použití kodéru v TV normě PAL, je použito propojení pomocí kabelu SCART a režimu RGB. Pak stačí jen pár hradel, viz schéma, a PMD-85 je schopno pro každou vodorovnou šestici pixelů zvolit jednu společnou barvu inkoustu na černém pozadí.
Původně tyto čtyři barvy byly představovány režimy: plný jas nebliká – poloviční jas nebliká – plný jas bliká – poloviční jas bliká. Existuje několik „používaných“ kombinací barev, já jsem zvolil tu s barvami: zelená – červená – modrá – fialová. Jednak je tento režim zadefinován a podporován emulátorem RM-TEAMu, jednak přímo geniálně umožňuje simulaci zbývajících součtových barev (tj. žluté, nebeské a bílé) ve větších plochách střídáním mikrořádků různých barev. Ostatně ColorAce dělá hardwarově totéž, ovšem s podstatně lepším vizuálním efektem.
Prototyp pracoval s hradly 74LS21 ale po záměně za 74HCT21 se viditelně zvýšila ostrost kresby. Hodnota srážecích odporů výstupních napěťových děličů se nakonec ustálila na 270 ohmech. Barvy mají ideální jas, což je důležité zejména u (tmavě) modré. Funkční napětí konektoru SCART na pinu 8 (CTRL) je vedeno přes ochranný odpor 1k a na zátěži poskytuje stále ještě dostatečné napětí 11V. Ovládací napětí pinu SCART 16 (RGB ON) předpokládá jmenovitou zátěž 75ohmů a proto je použit výstup přes odpor 150ohm. Vzniklý dělič z těchto dvou odporů pak generuje výstupní napětí na normou definovanou úroveň.
Pro vyvedení všech potřebných signálů je nutné vyměnit DIN konektor na boku počítače a osadit nejméně 7-pinovou verzi. Protože mezi kovovým nosníkem konektoru a plastovým krytem počítače není moc místa, je nutno konektor DIN7 po výměně opět přinýtovat, neboť na hlavu šroubu už tam není místo. Kabel jsem použil originální VGA-VGA, přičemž na jednom konci jsem místo konektoru CAN15HD osadil konektor SCART a na druhém konci pak konektor DIN7. Tento kabel má výhodu, že kromě nestíněných ovládacích vodičů obsahuje podle použitého typu nejméně 3 stíněné páry, které jsem použil pro signály RGB.
Číslování součástek IC35, IC54, IC57 a R26 v popisech vstupních signálů převodníku se odkazuje na schéma PMD-85 na stránkách http://www.sapi.cz/pmd-85/pmd-85.php.