Generování Mandelbrotovy množiny

I když bychom mohli generovat jakoukoliv jinou množinu, této se dostalo té cti, být vybrána pro testování výkonového přínosu hardwarové násobičky pro 8-bitový počítač. Obsáhlou diskusi možno shlédnout zde, my si uvedeme programové řešení v assembleru procesoru i8080, konkrétně pro PMD-85. Co to vlastně Mandelbrotova množina je, možno nastudovat zde.

Program asi nemá smysl komentovat, to je učiněno uvnitř zdrojových kódů. Zde snad jen připomínka, jaké dílčí procedury lze využít. V programu jsou uvedeny procedury pro 10-bitové násobení se znaménkem a bez něj, rovněž je připojena i vývojově starší knihovna s 12-bitovým násobením. Rovněž se lze obecně poučit o tom, jak lze jednoduše měnit znaménka u čísel s pevnou řádovou čárkou, či jak udělat zaokrouhlení po násobení. Program pracuje s číselným formátem, kde celočíselná část má délku 2 bity (a ono to pro danou aplikaci stačí) a zlomková část má délku 8 bitů (opět minimum pro danou aplikaci).

A ještě obrázek grafického ztvárnění Mandelbrotovy množiny v uvedeném číselném formátu, s vyčíslováním posloupností do 16. prvku (proměnná MaxIter). Na vykreslení tohoto obrázku si v reálu počkáte 4 minuty a 16 vteřin.

Mandelbrotova množina

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.