Simulátor EPROM 64kB

Během vývoje retrohraček typu Ultralight/Diego jsem používal stařičký simulátor EPROM 32kByte, který jsem postavil někdy kolem roku 2000. Bohužel mi tehdy virus Černobyl smazal celý disk a tento čerstvý projekt jsem nestihl zálohovat. Na popud Romana Fuleka jsem se pustil do obnovy tohoto projektu a rozhodl jsem se jej mírně vylepšit a zapracovat do něj zkušenosti z jeho používání. Co tedy nový SimEPROM64k umí?

  • Simuluje EPROM 8kB, 16kB, 32kB, 64kB (patice umí i 128kB ale zde se zrcadlí spodních 64kB do těch horních 64kB – což ovšem někdy není na závadu).
  • Doba přístupu k datům v emulačním režimu je nyní dána pouze rychlostí paměti SRAM (lze osadit typy v úzkém pozdru DIL32 s dobou přístupu kolem 20ns) a dvojím zpožděním na obvodech 74HC573 (adresa dovnitř) a 74HC541 (data ven). Dá se tedy osadit varianta s dobou přístupu do 60nsec. S běžnou pamětí 55nsec je pak celková doba přístupu do 100nsec.
  • Na patici DIL6 je vyveden signál RESET pro externí laděnou aplikaci a to v provedení OPEN COLECTOR (jeden negativní s NPN tranzisorem proti zemi a jeden pozitivní s PNP tranzistorem proti VCC aplikace).
  • Komunikace probíhá sériově po jednom páru vodičů (TXD/GND) a komunikační rychlost je 57600Bd. Přenos dat je signalizován LEDkou, zapojenou v sérii s přijímací diodou optočlenu 6N136. Přenos plných 64kB pak trvá 30sec. Jak mě Roman Fulek upozornil, lze pro přenos dat používat různé existující sériové terminály, které jen přepošlou výsledný IntelHEX soubor. Netřeba tedy žádného speciálního SW a přechod na Win7 je tak vyřešen.
  • Mechanická konstrukce je uzpůsobena pro krabičku KP24A z GME a celá je dělána tak, aby při destrukci obvodů „v první linii“ vůči laděné aplikaci mohl být poškozený obvod v patici vyměněn.
  • Simulátor je napájen z externí aplikace a je galvanicky izolován od sériového portu nadřazeného PC. S vhodnými pamětmi RAM funguje v rozsahu napájecích napětí 3,3 – 5,0V.
  • V závěrečné fázi vývoje bylo doplněno tlačítko ERASE, stiskem kterého lze všechny bajty emulační paměti nastavit do „prázdného“ stavu (hodnota 0xFF) a kterým lze simulátor „odblokovat“ v případě chyby při přenosu dat z PC do simulátoru. Simulátor rozlišuje tři chyby: chybu časování přenosového rámce UARTu, chybný znak protokolu IntelHEX a nepovolené použití IntelHEX TAGu 2 a vyššího (lze přenášet pouze bloky s TAGem 0 a 1).
  • Srdcem simulátoru je jednočipový mikroprocesor AT89C2051, který je nutno naprogramovat pro danou úlohu. Aby mohl celý simulátor jet od již zmíněných 3,3V, je nutno použít takovou emulační SRAM, která takovéto napájení zvládne (a je dost rychlá). U starého simulátoru jsem použil BS62LV1027 (55ns/2,4V) ale mám taky jednu UM61512AK15 (15nsec/3,0V).

Zvenku..

Uvnitř..

Štítek

 

 

 

 

 

Schéma

 

 

 

 

 

Popis zařízení a návod k použití

Kusovník projektu

Řídicí program simulátoru v assembleru 8051

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.