Během vývoje retrohraček typu Ultralight/Diego jsem používal stařičký simulátor EPROM 32kByte, který jsem postavil někdy kolem roku 2000. Bohužel mi tehdy virus Černobyl smazal celý disk a tento čerstvý projekt jsem nestihl zálohovat. Na popud Romana Fuleka jsem se pustil do obnovy tohoto projektu a rozhodl jsem se jej mírně vylepšit a zapracovat do něj zkušenosti z jeho používání. Co tedy nový SimEPROM64k umí?
- Simuluje EPROM 8kB, 16kB, 32kB, 64kB (patice umí i 128kB ale zde se zrcadlí spodních 64kB do těch horních 64kB – což ovšem někdy není na závadu).
- Doba přístupu k datům v emulačním režimu je nyní dána pouze rychlostí paměti SRAM (lze osadit typy v úzkém pozdru DIL32 s dobou přístupu kolem 20ns) a dvojím zpožděním na obvodech 74HC573 (adresa dovnitř) a 74HC541 (data ven). Dá se tedy osadit varianta s dobou přístupu do 60nsec. S běžnou pamětí 55nsec je pak celková doba přístupu do 100nsec.
- Na patici DIL6 je vyveden signál RESET pro externí laděnou aplikaci a to v provedení OPEN COLECTOR (jeden negativní s NPN tranzistorem proti zemi a jeden pozitivní s PNP tranzistorem proti VCC aplikace).
- Komunikace probíhá sériově po jednom páru vodičů (TXD/GND) a komunikační rychlost je 57600Bd. Přenos dat je signalizován LEDkou, zapojenou v sérii s přijímací diodou optočlenu 6N136. Přenos plných 64kB pak trvá 30sec. Jak mě Roman Fulek upozornil, lze pro přenos dat používat různé existující sériové terminály, které jen přepošlou výsledný IntelHEX soubor. Netřeba tedy žádného speciálního SW a přechod na Win7 je tak vyřešen.
- Mechanická konstrukce je uzpůsobena pro krabičku KP24A z GME a celá je dělána tak, aby při destrukci obvodů „v první linii“ vůči laděné aplikaci mohl být poškozený obvod v patici vyměněn.
- Simulátor je napájen z externí aplikace a je galvanicky izolován od sériového portu nadřazeného PC. S vhodnými pamětmi RAM funguje v rozsahu napájecích napětí 3,3 – 5,0V.
- V závěrečné fázi vývoje bylo doplněno tlačítko ERASE, stiskem kterého lze všechny bajty emulační paměti nastavit do „prázdného“ stavu (hodnota 0xFF) a kterým lze simulátor „odblokovat“ v případě chyby při přenosu dat z PC do simulátoru. Simulátor rozlišuje tři chyby: chybu časování přenosového rámce UARTu, chybný znak protokolu IntelHEX a nepovolené použití IntelHEX TAGu 2 a vyššího (lze přenášet pouze bloky s TAGem 0 a 1).
- Srdcem simulátoru je jednočipový mikroprocesor AT89C2051, který je nutno naprogramovat pro danou úlohu. Aby mohl celý simulátor jet od již zmíněných 3,3V, je nutno použít takovou emulační SRAM, která takovéto napájení zvládne (a je dost rychlá). U starého simulátoru jsem použil BS62LV1027 (55ns/2,4V) ale mám taky jednu UM61512AK15 (15nsec/3,0V).
Popis zařízení a návod k použití
Řídicí program simulátoru v assembleru 8051
Zdravím
Nenašli by ste ešte nejaký plošák?
Bohužel ne, v zásobě nemám. Ale pokud byste měl zájem, mohu nechat vyrobit. Firma, kde si plošné spoje nechávám dělat, je vyrábí do 5 pracovních dní. Nevím jaká je aktuální cena ale prototyp s filmem mě stál před pár lety něco přes 500,- Kč. Takže pokud budou filmy použitelné, tak bych cenu samotného plošného spoje odhadoval na polovinu. Ale musel bych se sám poptat.
Roman Fulek mi spomínal, že by ste mohol mať aj starší hotový simulátor. Ak by bol na predaj, ten by mi stačil. Poprípade gerbery a dať dosku číňanovi vyrobiť. Alebo keby ste sa skúsil opýtať u vášho výrobcu. Určite zoberiem buď hotový simulátor alebo dosku.
Zabudol som sa podpísať.
Ten starší model už asi bude mít po těch dlouhých letech vyšumělou FLASH s řídicím programem. Romanovi to ještě předloni jelo, bylo by to ale bez záruky. Po těch letech si nejsem jistý, jestli mám vůbec zdrojový kód pro CPU a jestli je aktuální. Bavíme se o projektu někdy z roku 2000. Já v pondělí zjistím cenu na ten nový plošný spoj. Tam je jistota, že je celý projekt relativně aktuální. A vím zcela jistě, že od doby zveřejnění zdrojového kódu pro řídicí CPU na mých stránkách jsem tam už nic neměnil.
Podarilo sa vám niečo zistiť o tom plošáku?
Tak cena by byla znovu něco přes 500 Kč, protože filmy se nehodí. Prý se změnila technologie a ručně se musí exponovat nějaké clonky či co. Levnější je vyrobit filmy nové. Takže tohle asi není optimální cesta. Tedy dělat to u nás v ČR.
Jestli byste chtěl ten starý simulátor, nemám s tím problém, klidně Vám přibalím i záložní naprogramovaný řídicí procesor AT89C2051. Ale je to skoro dvacet let staré zařízení, plošný spoj nemá ani masku..
Pokud byste nespěchal, můžu zkusit Čínu (zatím nemám zkušenosti s výrobou v těchto končinách) a ta cena by se dala čekat někde jinde. Záleží na Vás, kterou variantu preferujete (čas čekání versus cena).
Tak teda počkám.
Mám to chápat tak, že si počkáte na dodávku z Číny? Každopádně zítra zkusím něco pohledat, dnes už je na mne pozdě. Pokud byste nějaké zkušenosti s objednáváním plošných spojů od našich dálněvýchodních sousedů měl, a chtěl se o ně podělit, budu velice rád.
Ano, počkám na Čínu. Ja som tam dával dosky robiť len raz a to na Geoff ANSI video terminal. Do firmy allpcb.com som poslal gerber-súbory stiahnuté z geoff-ovej stránky, odklikal parametre dosky a odoslal objednávku. Oni ich skontrolovali a prípadne napíšu čo je zle alebo čo chýba. Už som len zaplatil a tuším za 10 dní boli dosky doma, presne také aké mali byť. Toľko moje skúsenosti. Na stánkach zvyknú mať tieto firmy celkom zrorumiteľné manuály ako vygenerovať gerbery z Eaglu a podobných programov.
Díky, každá zkušenost dobrá. Odpoledne se tomu budu věnovat.
Po malém trápení s nastudováním problematiky exportu do formátů Gerber/Excelon a následné nefunkčnosti stránky výrobce jsem odeslal podklady. Čekám na odezvu.
Podle AllPCB měly plošné spoje na simulátor EPROM dorazit včera. Tak snad už někde bloudí v ČR. Sám jsem zvědav na kvalitu. Pokud by to stálo za to, zkusil bych redukce na joysticky a myš pro PMD-85.
Dúfam, že to bude OK
Dnes se mi z AllPCB ozvali, že mi před týdnem poslali dopis s technickým dotazem a já jsem neodpověděl. Samozřejmě jsem dopis našel ve složce SPAM. Je zajímavé, že někdy mi to přijde normálně, někdy ne. No nic, takže dnes odpovím a doufám, že to půjde do výroby.
Dnes jsem odeslal soubory pojmenované tak, jak si v AllPCB přáli. Trochu je mi divné, proč vyhodnotili jednu stranu potisku jako nesprávně zrcadlově otočenou. Určitě to mám správně a i v prohlížeči GERBER to vidím dobře. Snad se jen spletli. Takže teď už snad nebudou mít připomínek.
To jen jako informace o stavu výroby plošného spoje. Objednal jsem pět kousků, HAL je v provedení s olovnatým cínem, aby to šlo ještě po pár týdnech vůbec zapájet, pokud by chtěl někdo ještě později. Ale spíše ty zbylé plošné spoje osadím SMD součástkami a paticemi sám.
Další mail z AllPCB jsem našel ve složce SPAM, kde mi tedy dnes ráno sdělují, že zboží bylo odesláno a mohu je čekat velice brzy. Tak snad na druhý pokus to už bude.
..a teď DHL oznámilo doručení na pátek 9.11.2018.
Už aby to bolo, určite by som zobral 2ks
Pár kousků plošného spoje zbylo. Pokud by měl někdo zájem, než je osadím, jsou k dispozici. Mají ovšem jednu vadu. Je zapotřebí převrtat rohové díry v plošném spoji, přes které prochází distanční sloupky krabičky. Vnější rozměr je sice také o 1,6mm větší, ovšem stále se mi vlezl do použité krabičky.
Pro ostatní malé poučení. Ujistit se, jaký průměr frézy používají a jak tuto vrstvu definují. U mne se stalo to, že přes informaci, že počítám s frézou 1,6mm, přepočítali stopu na tloušťku jimi použité frézy a „dodrželi“ středovou stopu křivek v Gerber souboru. Výsledkem je, že deska je o 1,6mm větší a frézované kruhové otvory jsou o 1,6mm menší.
Dobrý deň.
Hladal som na webe niečo hotové ohladne simulátoru EPROM.
Plánujem (zdôrazňujem ,plánujem) robiť niečo so staršími EPROM (2708,2716) a potreboval by som simulátor EPROM. Mám síce čínsku mazačku , ale to napáliť-mazať , napáliť-mazať je už otravné. Síce v 80-tich rokoch to akosi otravné ale nebolo.
Náhodou som objavil Vašu stránku a nakolko sú informácie trochu staršieho dáta , chcem sa spýtať či je ten plošný spoj aktuálne na predaj.
Ako som ale spomenul , potrebujem 1kB a 2kB eprom-ky simulovať. Neanalyzoval som schému , ale bude to s Vašim simulátorom možné?
Ďakujem
Principiálně je možné emulovat jakoukoliv ROM/PROM/EPROM, která má v souladu s paticí emulátoru na stejných místech vývody GND, VCC, D0..D7, /OE, /CE a potřebný počet adresových vodičů (standard JEDEC). Pokud je emulovaná paměť v menším pouzdru a „nedosáhne“ do pravého horního rohu patice, bude nutno jedním vodičem propojit i pin VCC. Ale VCC lze přivést i přes 6-pinový konektor, určený původně pro signály RESET a v emulační patici se vyndá ekvivalentní pin, který odpovídá VCC emulované krátké EPROMky (typicky 2708, 2716, ..) Díky několika paticím vsunutým v sobě pro kompenzací výšky krabičky není problém ten pin v některé patici vyndat. Taky bude nutno vyndat pin pro +12V a případně další piny, kde se může dostat jiné napětí než +5V a není jich zapotřebí pro funkci paměti v režimu čtení (emulace). Dále bude zapotřebí doplnit PULL-DOWN rezistory i na adresové vodiče A10, A11 a A12. Ten emulátor je má, ale až od pinu A13. Takže nakonec se těch změn pár nasbíralo. Pokud by zájem přetrvával, mohu to schéma projít a pro daný typ pamětí vypsat všechny „úpravy“.
Odpověď tedy zní: ano, po vcelku nenásilných úpravách lze emulovat i 2708, 2716 a další.
Ještě mám dva kousky plošného spoje.
Ďakujem za odpoveď aj vysvetlenie. Takže sa jedná o zhotoveni špeciálneho emulačného kábla.
Mám záujem o odkúpenie jednej dosky a poprosil by som o informácie do emailu o spôsobe zakúpenia.
Ještě pár finálních připomínek k úpravám emulátoru pro použití s paměťmi 2708 a 2716. Předtím jsem to podal dost narychlo a bez vážnějšího zkoumání specifik těchto obvodů. I pro ostatní zájemce tedy přesné podmínky:
1) Emulační 24-žilový kabel lze použít bez úprav.
2) Na plošném spoji emulátoru je na piny EA10, EA11 a EA12 emulační patice nutno připájet PULL-DOWN rezistory 100k. Tyto rezistory tam mohou zůstat navěky a ničemu nebudou vadit. Jejich hodnota je dost velká na to, aby nezatěžovaly signály A10..A12 v systému a dost malá na to, aby na nich vznikal úbytek (ten je maximálně 0,1V a to je hluboko pod prahovým napětím log. 0). Signály EA13 až EA15 jsou takto ošetřeny už při návrhu plošného spoje a toto řešení se v praxi ukázalo jako bezproblémové.
3) Nutno vyndat piny 19, 21 a 24 (pozice počítány na patici DIL24). Pokud budu piny počítat na patici DIL32 v emulátoru, pak se jedná sice o tytéž fyzické piny, ale mají čísla 23, 25 a 28. Jedná se o napájecí hladiny VBB, VDD a VCC, tedy -5V, +12V a +5V. Toto platí pro paměť 2708. V případě paměti 2716 nutno vyndat pouze piny 21 a 24 (25 a 28 počítáno na patici DIL32).
4) Napájení +5V pro emulátor je nutno ze systému přivést doplňkovým vodičem. Možno použít piny 30 nebo 32 emulační patice nebo signál na patici DIL6, určené pro generování signálů RESET a /RESET. Emulátoru stačí jen +5V. Obě ostatní napětí, tj -5V a +12V emulátor nepotřebuje a není je třeba připojovat.
5) Je nutné zajistit, aby se z emulovaného systému nedostalo do emulátoru vysoké napětí po signálech WE/CS (+12V) a PROG (cca 25V) v případě, že systém umožňuje programovat EPROM na desce. Je to sice dost nepravděpodobné, ale je dobré to ověřit. Toto platí pro paměť 2708. V případě paměti 2716 je problém již vyřešen tím, že je vyndán pin 21 (Vpp), kde by se potenciálně mohlo vyskytnout vysoké, tzv. programovací, napětí.
Dobrý večer,
nebyla by ještě jedna deska ?
Děkuji
Bohužel už ne. Co jsem měl, to jsem rozdal. Pokud by zájem přetrvával, mohu nechat udělat dalších pár kousků. Ale to bych tam udělal dvě změny. Jednak tu zmíněnou frézovací stopu a potom bych otočil polaritu diody vstupního optočlenu aby simulátoru stačilo nižší napětí, které produkují některé notebooky. Takže by to bylo vyrobeno a dodáno tak za měsíc. Momentálně ještě dokončuji jiný přístroj na hraní a nechce se mi od toho moc odbíhat.
Děkuji, pokud byste je někdy dělal, hlásím se.
Beru na vědomí.
Dnes jsem se dokopal k tomu, abych si do Eagle natáhl knihovnu s 74HC1G14 a předělal ten vstupní obvod simulátoru EPROM. Taky jsem upravil ty frézovací obrysy. Tato varianta ponese označení Mk.III. Zítra bych to zkontroloval, udělal exporty a poslal na výrobu do země, kde včera znamenalo včera, ale dnes už jsou o kus před námi. Zkusil bych jeden kousek oživit a pokud by to bylo v pořádku, nabídl bych zbytek plošných spojů zájemcům. Odhadem tak za 3-4 týdny. Ale to záleží na na tom, jak příroda vytíží vývojáře-kovozemědělce na poli. Pak taky nějaká ta vaječina, třídní sraz, .. Teď je špatné období na hraní si.
Plošné spoje dorazily a vypadají kvalitně. Jen jsem tam udělal malou chybku, ta se však týká pull-down odporů pro možnost emulace 2708/2716/2732, tak to snad estétům nebude moc vadit. Konkrétně jeden odpor se bude v případě potřeby emulace výše uvedených pamětí muset napájet v drátovém provedení přímo na piny emulační patice ze strany spojů. Během týdne objednám součástky (to už by mohlo být brzy) a po osazení a vyzkoušení se ozvu.
Zdravim, taky shanim nejaky ten programator, a pokud bych si nemusel navrhovat vlastni, usetrilo by mi to dost casu, takze pokud budou desticky, rad bych si jednu-dve koupil
Dik!
Jsem rád za Vaši reakci, protože jsem zrovna včera se zpožděním zkoušel objednat plošné spoje u AllPCB ale zjistil jsem, že jsou oproti minulému stavu dražší o 50%. Ještě jsem zkoušel poptat JLCPCB, tam je cena super (podle všeho i s dopravou za 7USD za 5ks) ale vypadá to, že nedělají potisk plošného spoje s rozložením a označením součástek.
Otázka tedy zní: jste ochotní dát 200,- Kč za kus bez dopravy? To představuje výrobu u AllPCB, kde minule nebyly žádné problémy. Po posledních zkušenostech, kdy mi DPL ve spojení s naší celnicí zvedli tlak, jsem tu cenu mírně nadsadil, ať to pokryje i případné doměření DPH a režijní náklady s tím spojené. Reálnou cenu bych pak rozpočítal podle skutečných nákladů na výrobu. Ovšem může být i mírně větší než uvedená, záleží na tom, jaké obstrukce bude dělat celnice.
U AllPCB je možnost snížit celkovou cenu dodávky o 10USD, pokud to pošlou přes HK POST, ale jak sami píšou, „.. je to pomalé, nespolehlivé a nepojistitelné..“ Tak nevím, proč tuto variantu vůbec nabízejí.. Na druhou stranu se mi zdá, a odezvy na internetu tomu rovněž napovídají, že DHL našlo asi druhý (a nemalý) zdroj příjmů v tom, že ochotně nabízí své služby při „celních pochybnostech“ na straně našeho státu.
Beru u jlcpcb dost často, a jelikož nepospíchám na desky tak vždycky HK Post a ještě se mi nestalo že by desky nedorazily…
Jo a jinak, popis samozřejmě umí… Na obou stranách desky…
Velice děkuji za informaci. Asi to zkusím taky tam.
Není za co, bohužel i jlcpcb zdražilo, respektive dřív bylo za stejný peníze deset ks desek a teď jen 5. Ale i tak to vychází na zajímavou cenu. Jinak ještě ke konstrukci, Proč nemáš na vstupu FTDI převodník z USB na ttl seriál? Podstatně by to zvedlo použitelnost, Seriák už není dneska tak běžnej, USB ano… I Galvanický oddělení se s tím perfektně dělá….
Tu konstrukci jsem přebral z roku 200x. Jen jsem ji vylepšil v některých bodech. Pravda, vstup mohl být přes FTDI, dokonce jej mám v šuplíku. No, ale už se stalo. Možná u verze Mk IV.
Jinak musím říci, že vstupní uživatelské rozhraní u JLCPCB mě přímo nadchlo. Včetně reálného náhledu na desku a její technologické vrstvy. To vše z dat, které jsem tam zaslal před pár vteřinami. Takže mám kontrolu nad tím, jak jsou tato data interpretována. Super. Aktuální stav: 5ks je na cestě, dodací lhůta tuším 15-25 dní.
Gerber viewer je aj na webe, dokonca 3D
mayhewlabs.com/3dpcb
Na svojom PC si zase môžeš nainštalovať gerbview, ktorý umožnuje aj jednoduchú editáciu
Na youtube je video z JLCPCB:
https://www.youtube.com/watch?v=ljOoGyCso8s&t=1411s
a iných..
https://www.youtube.com/watch?v=_GVk_hEMjzs
..
Keby si sa niekedy odhodlal na MKIV s USB tak jednu dosku/kit by som zobral :-)
Nevím, co na to říct.. Možná v zimě, až bude více času. Ale spíše už ne. Jedině v případě, že by se verze Mk. III (kterou se stále nemohu odhodlat oživit) nechovala rozumně. Pak bych asi hned začal práce na verzi Mk. IV.
dobry den
byla by k mani jedna deska?
dekuji
vrba
Špatná zpráva je, že mám doma jen zmršenou vylepšenou revizi 2.1 a myslím, že jako finální produkt se nehodí. Možná jako prototyp pro dobastlení. Bude-li zájem, asi tak do tří týdnů budu objednávat desky pro odzkoušenou rev. 2.00 a mohl bych přiobjednat. Dodací lhůty jsou pak opět kolem tří týdnů.
Dobrá zpráva je, že po přechodu na čínskou výrobu se cena výrazně snížila. Samozřejmě při zachování kvality. Nechávám si pro ty retro hračky dělat spoje v číně poslední dva roky a zatím jsem nezachytil jediný problém na desce.
dobry den
jiste, pockam na verzi 2.0
urcite objednavam
vrba
Dobře, beru na vědomí. Přiobjednám. Má to připojení na UART, ostatní technické parametry jste předpokládám viděl zde: https://www.pmd85.cz/?page_id=588
14. 11. 2021 jsem objednal várku plošných spojů:
a) SimEPROM rev. 2.2 (doplněny pull-down odpory 100k na adresách A10-A15 pro možnost simulace EPROM již od 1kB verzí ála 2708)
b) MegaPack4M (specifický ROM modul 8x 512k pro PMD-85 – první vývojová verze)
c) redukce FRB30/IDC34 ke klávesnici ANK-1M5
dodávka za cca 12-15 pracovních dní
Plošné spoje jsou vyrobeny, nyní jsou na cestě od výrobce.
Preji pekny den,
byla by jeste jedna deska k prodeji? Nasel jsem zaprasenou desku s projektem P112 a tak bych to rad ozivil.
S pozdravem Zbynek
Jo, není problém. Desky jsou už dva dny v Lipsku na celnici, tak snad jim to nebude dlouho trvat. Udělal jsem tam ještě mírné změny – na adresových vodičích A10-A15 jsou pull-down odpory 100k, takže lze snadněji emulovat EPROM už od 1kB typu 2708. Jen je třeba vyndat příslušné piny v patici DIL32 v emulátoru a u EPROM v kratších paticích DIL24 je nutno přivést z aplikace napájecí napětí +5V na emulátor. Z patic DIL28 a DIL32 si simulátor EPROM bere napájecí napětí +5V přímo.
Dekuji za info,
jak prosim desky budete mit k dispozici, tak se prosim ozvete.
Mam tu par starych kousku osmibitu a uz se tesim, ze se do toho pustim.
Jinak mozna bych pak udelal i nejake upravy a poskytl bych to plenu.
Mate desku kreslenou v necem novejsim pripadne je zajem na dalsim vyvoji ?
Používám Eagle 4.16. Byly nějaké úvahy doplnit FTDI232 a provozovat to na USB ale není hnací motor…
Zdravim,
asi bych do toho sel. Hlavne si pamatuji simEPROM co jsem davno davno koupil myslim u Elnecu a ten byl perfektne malickaty a nacvakaval se primo do DPS misto EPROM, to se mi moc libilo.
Asi bych byl schopen na to udelat HW, ale bylo by fajn, kdyby nekdo udelal SW na PC.
Mám nerealizovaný návrh mikroverze SimEPROM true 128kB na bázi CPLD XC9572, funkčně podobný zde popisovanému typu, jen asi 1/3 velikosti, který je koncipován na kolmé zasunutí do patice DIL. Sériová jednosměrná komunikace přes JACK 3,5mm. Ale jak říkám, je to zatím jen studie.
Zdravim,
tak jsem dnes kontaktoval jeste i kolegu, jak a co by se dalo udelat. To CPLD uz je docela stare a je problem ho sehnat, ale rad bych se i podival, jak jste to mel reseno. Ja co jsem nasel CPLD tak byla bud mala a nebo uz pak jsem uvazoval i o FPGA, kde by byla umistena RAMka, takze by tam nemuselo byt nic jineho, ale to uz je zase velke FPGA a musel by se tam dat nejaky CORE procesor aby to melo smysl.
Nakonec jsem to zavrhl, protoze uz na FPGA nemam zadny SW a uz jsem s tim dlohou dobu nedelal.
Uvazoval jsem , ze bych pouzil 16bitove buffery ale ty jsou zbytecne velike, takze jsem nasel moc pekne v QFN a ty by se daly umistit mezi piny soklu. Procesob bych tam asi mrsknul nejakeho vetsiho PIC tak, aby se tri porty daly obetovat na data a adresu a pak uz tam nic dalsiho krome FTDI nebylo.
FTDI bych pouzil s oscilatorem, aby se minimalizoval pocet soucastek a tohle by slo bez problemu nacpat do nekolika desek.
Ma vyznam se zabyvat pameti vetsi nez 64kB?
Preji pekny vecer,
tak jsem jeste dale patral a zatim nejlepsi reseni, co jsem byl schopen vyplodit je pouzit 3 oddelovace, procesor PIC s DMA pripojit naprimo, tak aby se dalo delat jednoduse programovani.
Datova sbernice naprimo, adresni sbernice naprimo, jeste jediny oddelovac na vyssi adresni bity. Dve desky nad sebou. Velikost pouze DIL
Jeste jsem se chtel zeptat, kdy ze by mely dorazit ty desky, zda uz mam objednavat material,
27 hodin to trvalo z Číny do Bruselu, pak 24 hodin mezi Bruselem a Lipskem, no a teď to 5 (slovy pět) dní leží na celnici v Lipsku (podle trasování). Takže je to v Evropě, je to blízko, ale co se bude dít, to nevím. Europack jsem zvolil naposledy.
Do sekce hardware bych doplnil článek s tím simulátorem 128kB, ovšem bude to chvíli trvat.
Primarne to chci pro desku s Z80182 a tam je mozne adresovat az 1MB. Takze by mozna bylo nejlepsi udelat konfigurovatelnou pamet az 512kB. Coz je maximum pro pouzdro DIL 32.
Desky pripadne objednavame z Ciny u JLCB a je to za par kacek a zasilani je bez problemu.
Jo, taky jsem objednal u JLCPCB, stejně jako několik desítek projektů předtím. Jen jsem tentokrát zvolil Europack a zjevně mají v Německu nějaký svátek (ne, dělám si legraci, kašlou na to…)
Ono to nekdy prijde,
chapu-li to spravne, tak je uz cas si objednat material na stavbu.
Jdu se asi vrhnout na ctecku derne pasky.
Kazdopadne jeste ted doresit jak to udelat s jednoduchym portovanim, aby se daly pripojit i jine velikosti, protoze se tam lehce memi pouzdro, resp. jeho zapojeni.
Mozna je ale lepsi udelat prechodove desticky nez pridavat dalsi HW a komplikovat to.
Ano, odpověď zní, že by ty desky měly dorazit každým dnem.
Jinak volba simulované EPROM (tedy patice DIL24/DIL28/DIL32) se obecně řeší tak, že se v některé z přechodových patic DIL32 v simulátoru vytáhnou piny, které představují kolidující signály. U nevyužitých adresových vstupů jsou pak aktivní pull-down rezistory 100k. U napájení platí, že při použití patic a odpovídajícího plochého kabelu DIL28 a DIL32 si simulátor bere napájení v patici laděné EPROM „vpravo nahoře“, u pouzdra DIL24 je nutno vytáhnout ekvivalent pinu 24 a taky pinů odpovídajících -5V a +12V. Napájecí napětí se v tomto případě k simulátoru připojí buď přes ladicí patici DIL32 nebo přes DIL6.
Zdravim,
muzete mi prosim poslat kontaktni email, neco bych Vam poslal co mne napadlo, jak to resit s piny.
Desky na Simulátor EPROM dorazily a jsou k dispozici.
dobry den
objednavam dva kusy simulatoru EPROM a popripade deksu JPR-1S
poslete mi prosim cislo uctu a cenu
dik
vrba
Zdravím všechny, začal jsem na novém návrhu desky simulátoruEPROM s dualportovou pamětí a jediným procesorem. Po dlouhé rozvaze jsem se rozhodl pro většího PICa, programování bude uskutešněno přes FTDI USB rozhraní. Wifi jsem zatím vynechal. FPGA bylo taktéž vynecháno. Celoková koncepce by se měla zasadit do soklu paměti EPROM. Zatím předpokládaná velikost je 64kB, začínám s tím, co mám v šuplíku a to je 32kB, případně je možné rozšířít až na 128kB, zde ale nevím, kolik lidí by to využilo.
Bylo by možné na to založit vlákno nebo to mám přimo posílat Vám ?
S přáním všeho nej Zbyněk
Pokud by to mělo mít charakter nějakého většího projektu, na kterém by se účastnilo například více lidí, doporučuji se spíše uchýlit na nějaký komerčně úspěšný server, kde je větší šance na výskyt potenciálních zájemců a hlavně spolupracovníků.
Pokud by ten projekt byl dokončen, nemám problém zde umístit výsledek. Ovšem momentálně se já osobně musím zabývat dokončením projektu BGP-1, který nabral neskutečné zpoždění (z důvodu funkčních problémů) a za ním stojí v řadě pár dalších menších projektů. Ale určitě se rád připojím k vývojovému „týmu“, zní to zajímavě…
Pokud si tedy potvrdíme nějaké úvodní parametry, ať je to nějak rozumně vymezeno, založil bych extra stránku v sekci Hardware a tam by se v první fázi daly minimálně vkládat komentáře a vést diskuze. Ale s ohledem na návštěvnost těchto stránek to bude spíše sporadické…
Dobrý večer,
zůstaly vám ještě nějaké desky emulátoru ?
Děkuji
Zbyl mi poslední kus, v případě zájmu mohu v řádu týdnů objednat další. Poslední aktuální cena v JLCPCB vychází kolem 70Kč za kus včetně poštovného z Číny do ČR.
Dobrý den, máte ještě k dispozici nějakou desku pro simulátor? Případně budede doobjednávat? Měl bych zájem. Děkuji. Martin Faltýsek.
Tak teď jsem kontroloval stav a už zase nemám. A jako na potvoru jsem posílal objednávku do JLCPCB předevčírem. Takže mohu zase poptávat tak za měsíc, plus další tři týdny dodávka do ČR. Ale pokud by Vám nevadila o něco vyšší cena (plně rozpočítané poštovné), mohu objednat hned. Pokud jsem se díval dobře, tak by ta cena za kus měla být aktuálně s rezervou do 100Kč plus poštovné v ČR.
Dobrý den, pokud je možno objenat hned, tak prosím objednejte. Vyšší cena nevadí. Měl bych zájem o 2 kusy. Pošlete mi na email celkovou částku a číslo účtu, obratem zaplatím a pošlu doručovací adresu.
Děkuji, M. Faltýsek
Desky na simulátor EPROM rev. 2.2 dnes dorazily.
Zdravim,
vzhledem k tomu, ze bych chtel pokracovat s procesorem z HP9825, kde je 16bit procesor, tak budu jeste modifikovat zapojeni na 16bitovy simulator.
Poslu pak nejaky update.
S pozdravem Zbynek
Dobrý den,
mám zájem o jedno nebo dvě PCB , jestli máte.
S pozdravem Pavel
Mám poslední dva volné kusy. Odpověď viz mail.
Dobry den,
vlastnim delsi dobu (od roku 2014) SIMEPROM verze II, funguje perfektne ale mam dotaz ohledne upravy. Byla by mozna uprava SW tak aby bylo mozne posilat data ve formatu BIN misto INTEL Hex?
Pouzivam simulator k ladeni SW u ridicich jednotek motoru. Cely proces probiha ve formatu bin a ja pak musim prevadet vse na HEX . To mi zpomaluje jiz tak zdlouhavy proces. Navic mam pocit ze cely proces „nahravani“ by mohl byt rychlejsi, protoze format bin je mene objemny.
Upravu , (pokud je mozna) jsem samozrejme ochoten uhradit :-).
Za odpoved predem dekuji
S pozdravem
Štěpán Březina
První verze někdy z roku 2000 posílala BIN, ovšem na rozdíl od IntelHEX tam není žádná kontrola chybovosti přenosu. A u toho IntelHEX formátu je občas krásně vidět, že na delším kabelu (cca 2,5m) už se během přenosu nějaká ta chybička vyskytne. Odhadem každý třicátý přenos tam nějaká chyba skočí. Záleží na míře zarušení prostředí. Ale ten IntelHEX s určitou datovou redundancí je to schopen detekovat. Z tohoto pohledu bych do BIN přenosu vůbec nešel. Je to loterie.
Ale pokud máte někoho, kdo pro Vámi používanou platformu PC napíše jednoduchou konzolovou aplikaci, která přečte BIN, interně jej přeloží na IntelHEX a pošle na sériový port, byla by to cesta. Ale já osobně se toho z časových důvodů nemohu ujmout.
Dekuji za odpoved,
toto reseni uz me take napadlo, zkusim nekoho oslovit. Chapu ze cekat na prenos kratsi dobu a pri nefunkcnosti premyslet jestli je chyba v datech, nebo prenosu je opravdu kontraproduktivni. Efekt zrychleni pak prestava fungovat. Prechod na Bin format by byl krokem zpet.
Jeste mam jednu zahadu,
pri poslednim zkouseni se mi nedarilo poslat data do simulatoru, zkousel jsem 2 ruzne PC ruzne programy, vcetne drive odzkouseneho a vzdy simulator hlasil chybu. Pak jsem zmenil datovy tok z 57600 na 11520 a vse je ok. Uz si nepamatuji zda mi drive chodil na tech 57600.
Byl to docela .zasek
Jestli si dobře pamatuji, tak tam není nějaký „autobaud“ mechanismus. Podle toho, na jakou rychlost se upraví program v řídicím Atmelu, tak taková rychlost je jediná podporovaná. Standardně tam tuším bylo nastaveno 57600Bd.
Mohlo se stát, že se v Atmelu časem „sama“ přepnula nějaká dělička dvěma pro nastavení rychlosti komunikace. Mi odešel řídicí program po 14 letech, postupná degradace vnitřní paměti Atmelu bude asi v tomto řádu. Pokud by problém přetrvával, asi bych přeprogramoval ten procesor v simulátoru. Tam vidím nejpravděpodobnější příčinu.
Procesor v simulatoru jsem vycetl a porovnal s originalem, vse ok. Jeste me napadlo jestli jsem procesor nepretaktoval krystalem .
Pro me je dulezite ze funguje, ale je to zahada.
Krystal standardně 11,0592MHz. Pro tuto frekvenci a se standardním nastavením děliček CPU vychází 57600Bd.