Simulátor EPROM 64kB

Během vývoje retrohraček typu Ultralight/Diego jsem používal stařičký simulátor EPROM 32kByte, který jsem postavil někdy kolem roku 2000. Bohužel mi tehdy virus Černobyl smazal celý disk a tento čerstvý projekt jsem nestihl zálohovat. Na popud Romana Fuleka jsem se pustil do obnovy tohoto projektu a rozhodl jsem se jej mírně vylepšit a zapracovat do něj zkušenosti z jeho používání. Co tedy nový SimEPROM64k umí?

 • Simuluje EPROM 8kB, 16kB, 32kB, 64kB (patice umí i 128kB ale zde se zrcadlí spodních 64kB do těch horních 64kB – což ovšem někdy není na závadu).
 • Doba přístupu k datům v emulačním režimu je nyní dána pouze rychlostí paměti SRAM (lze osadit typy v úzkém pozdru DIL32 s dobou přístupu kolem 20ns) a dvojím zpožděním na obvodech 74HC573 (adresa dovnitř) a 74HC541 (data ven). Dá se tedy osadit varianta s dobou přístupu do 60nsec. S běžnou pamětí 55nsec je pak celková doba přístupu do 100nsec.
 • Na patici DIL6 je vyveden signál RESET pro externí laděnou aplikaci a to v provedení OPEN COLECTOR (jeden negativní s NPN tranzisorem proti zemi a jeden pozitivní s PNP tranzistorem proti VCC aplikace).
 • Komunikace probíhá sériově po jednom páru vodičů (TXD/GND) a komunikační rychlost je 57600Bd. Přenos dat je signalizován LEDkou, zapojenou v sérii s přijímací diodou optočlenu 6N136. Přenos plných 64kB pak trvá 30sec. Jak mě Roman Fulek upozornil, lze pro přenos dat používat různé existující sériové terminály, které jen přepošlou výsledný IntelHEX soubor. Netřeba tedy žádného speciálního SW a přechod na Win7 je tak vyřešen.
 • Mechanická konstrukce je uzpůsobena pro krabičku KP24A z GME a celá je dělána tak, aby při destrukci obvodů „v první linii“ vůči laděné aplikaci mohl být poškozený obvod v patici vyměněn.
 • Simulátor je napájen z externí aplikace a je galvanicky izolován od sériového portu nadřazeného PC. S vhodnými pamětmi RAM funguje v rozsahu napájecích napětí 3,3 – 5,0V.
 • V závěrečné fázi vývoje bylo doplněno tlačítko ERASE, stiskem kterého lze všechny bajty emulační paměti nastavit do „prázdného“ stavu (hodnota 0xFF) a kterým lze simulátor „odblokovat“ v případě chyby při přenosu dat z PC do simulátoru. Simulátor rozlišuje tři chyby: chybu časování přenosového rámce UARTu, chybný znak protokolu IntelHEX a nepovolené použití IntelHEX TAGu 2 a vyššího (lze přenášet pouze bloky s TAGem 0 a 1).
 • Srdcem simulátoru je jednočipový mikroprocesor AT89C2051, který je nutno naprogramovat pro danou úlohu. Aby mohl celý simulátor jet od již zmíněných 3,3V, je nutno použít takovou emulační SRAM, která takovéto napájení zvládne (a je dost rychlá). U starého simulátoru jsem použil BS62LV1027 (55ns/2,4V) ale mám taky jednu UM61512AK15 (15nsec/3,0V).

Zvenku..

Uvnitř..

Štítek

 

 

 

 

 

Schéma

 

 

 

 

 

Popis zařízení a návod k použití

Kusovník projektu

Řídicí program simulátoru v assembleru 8051

 

 

 

20 komentářů u „Simulátor EPROM 64kB

  1. Libor L.A.

   Bohužel ne, v zásobě nemám. Ale pokud byste měl zájem, mohu nechat vyrobit. Firma, kde si plošné spoje nechávám dělat, je vyrábí do 5 pracovních dní. Nevím jaká je aktuální cena ale prototyp s filmem mě stál před pár lety něco přes 500,- Kč. Takže pokud budou filmy použitelné, tak bych cenu samotného plošného spoje odhadoval na polovinu. Ale musel bych se sám poptat.

 1. Anonym

  Roman Fulek mi spomínal, že by ste mohol mať aj starší hotový simulátor. Ak by bol na predaj, ten by mi stačil. Poprípade gerbery a dať dosku číňanovi vyrobiť. Alebo keby ste sa skúsil opýtať u vášho výrobcu. Určite zoberiem buď hotový simulátor alebo dosku.

  1. Libor L.A.

   Ten starší model už asi bude mít po těch dlouhých letech vyšumělou FLASH s řídicím programem. Romanovi to ještě předloni jelo, bylo by to ale bez záruky. Po těch letech si nejsem jistý, jestli mám vůbec zdrojový kód pro CPU a jestli je aktuální. Bavíme se o projektu někdy z roku 2000. Já v pondělí zjistím cenu na ten nový plošný spoj. Tam je jistota, že je celý projekt relativně aktuální. A vím zcela jistě, že od doby zveřejnění zdrojového kódu pro řídicí CPU na mých stránkách jsem tam už nic neměnil.

    1. Libor L.A.

     Tak cena by byla znovu něco přes 500 Kč, protože filmy se nehodí. Prý se změnila technologie a ručně se musí exponovat nějaké clonky či co. Levnější je vyrobit filmy nové. Takže tohle asi není optimální cesta. Tedy dělat to u nás v ČR.

     Jestli byste chtěl ten starý simulátor, nemám s tím problém, klidně Vám přibalím i záložní naprogramovaný řídicí procesor AT89C2051. Ale je to skoro dvacet let staré zařízení, plošný spoj nemá ani masku..

     Pokud byste nespěchal, můžu zkusit Čínu (zatím nemám zkušenosti s výrobou v těchto končinách) a ta cena by se dala čekat někde jinde. Záleží na Vás, kterou variantu preferujete (čas čekání versus cena).

      1. Libor L.A.

       Mám to chápat tak, že si počkáte na dodávku z Číny? Každopádně zítra zkusím něco pohledat, dnes už je na mne pozdě. Pokud byste nějaké zkušenosti s objednáváním plošných spojů od našich dálněvýchodních sousedů měl, a chtěl se o ně podělit, budu velice rád.

 2. Marián

  Ano, počkám na Čínu. Ja som tam dával dosky robiť len raz a to na Geoff ANSI video terminal. Do firmy allpcb.com som poslal gerber-súbory stiahnuté z geoff-ovej stránky, odklikal parametre dosky a odoslal objednávku. Oni ich skontrolovali a prípadne napíšu čo je zle alebo čo chýba. Už som len zaplatil a tuším za 10 dní boli dosky doma, presne také aké mali byť. Toľko moje skúsenosti. Na stánkach zvyknú mať tieto firmy celkom zrorumiteľné manuály ako vygenerovať gerbery z Eaglu a podobných programov.

   1. Libor L.A.

    Po malém trápení s nastudováním problematiky exportu do formátů Gerber/Excelon a následné nefunkčnosti stránky výrobce jsem odeslal podklady. Čekám na odezvu.

 3. Libor L.A.

  Podle AllPCB měly plošné spoje na simulátor EPROM dorazit včera. Tak snad už někde bloudí v ČR. Sám jsem zvědav na kvalitu. Pokud by to stálo za to, zkusil bych redukce na joysticky a myš pro PMD-85.

  1. Libor L.A.

   Dnes se mi z AllPCB ozvali, že mi před týdnem poslali dopis s technickým dotazem a já jsem neodpověděl. Samozřejmě jsem dopis našel ve složce SPAM. Je zajímavé, že někdy mi to přijde normálně, někdy ne. No nic, takže dnes odpovím a doufám, že to půjde do výroby.

   1. Libor L.A.

    Dnes jsem odeslal soubory pojmenované tak, jak si v AllPCB přáli. Trochu je mi divné, proč vyhodnotili jednu stranu potisku jako nesprávně zrcadlově otočenou. Určitě to mám správně a i v prohlížeči GERBER to vidím dobře. Snad se jen spletli. Takže teď už snad nebudou mít připomínek.

    To jen jako informace o stavu výroby plošného spoje. Objednal jsem pět kousků, HAL je v provedení s olovnatým cínem, aby to šlo ještě po pár týdnech vůbec zapájet, pokud by chtěl někdo ještě později. Ale spíše ty zbylé plošné spoje osadím SMD součástkami a paticemi sám.

 4. Libor L.A.

  Další mail z AllPCB jsem našel ve složce SPAM, kde mi tedy dnes ráno sdělují, že zboží bylo odesláno a mohu je čekat velice brzy. Tak snad na druhý pokus to už bude.

 5. Libor L.A.

  Pár kousků plošného spoje zbylo. Pokud by měl někdo zájem, než je osadím, jsou k dispozici. Mají ovšem jednu vadu. Je zapotřebí převrtat rohové díry v plošném spoji, přes které prochází distanční sloupky krabičky. Vnější rozměr je sice také o 1,6mm větší, ovšem stále se mi vlezl do použité krabičky.

  Pro ostatní malé poučení. Ujistit se, jaký průměr frézy používají a jak tuto vrstvu definují. U mne se stalo to, že přes informaci, že počítám s frézou 1,6mm, přepočítali stopu na tloušťku jimi použité frézy a „dodrželi“ středovou stopu křivek v Gerber souboru. Výsledkem je, že deska je o 1,6mm větší a frézované kruhové otvory jsou o 1,6mm menší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.